Baltymai – kas tai?
Baltymai – tai antra pagal gausumą medžiaga organizme, sudaryta iš amino rūgščių, reikiamo jų kiekio gavimas organizmui yra būtinas. Todėl pabandysime atsakyti į pagrindinius klausimus, kodėl baltymai ir kodėl juos reikia vartoti.
Kodėl baltymai tokie svarbūs tavo organizmui:
Kokiuose produktuose yra baltymų?
Baltymų galima rasti augalinės ir gyvulinės kilmės produktuose. Norintiems gauti baltymų iš maisto, verta rinktis neriebius gyvulinės kilmės produktus, tokius kaip kiaušiniai, paukštiena, jautiena, pieno produktai. Kalbant apie augalinę kilmę, itin vertingi – ankštiniai.
Kokie baltymai gaunami iš pieno produktų?
Baltymai iš pieno skirstomi į gaunamus iš varškės (kazeininis baltymas) ir gaunamus iš sūrių gamybos (išrūgų baltymas). Abu baltymų šaltiniai skiriasi savo įsisavinimo laiku:
- išrūgų baltymą organizmas įsisavina per 3 val.,
- kazeininį baltymą – per 7 val. (pastarasis – alergenas, todėl vartojamas didesniais kiekiais gali būti komplikuotas).
Išrūgų baltymai – visaverčiai baltymai (angl. complete protein), turintys subalansuotą nepakeičiamų amino rūgščių (tarp jų ir šakotosios grandinės, kitaip tariant, BCAA) derinį. Išrūgų baltymai greičiau nei kiti patenka į kraujotaką, svarbūs siekiant apsaugoti raumenis nuo irimo ir didinti raumenų masę.
Kuo baltymai naudingi Jums?
Jei aktyviai sportuojate
Baltymai – geriausias būdas greitai atgauti jėgas po sporto. Sportuojančiam žmogui po aktyvios fizinės veiklos būtina pamaitinti raumenis, kad šie nesunyktų, todėl baltymai – puiki medžiaga, galinti palaikyti reikiamą amino rūgščių kiekį organizme ir leisti toliau siekti norimų sporto rezultatų.
Jei siekiate kontroliuoti savo kūno svorį
Atminkite, kad baltyminis maistas padeda ilgiau išlikti sotiems, o tai Jus apsaugo nuo betikslio užkandžiavimo.
Sunkios ligos ar operacijos
Baltymais praturtinta mityba padeda greičiau atsistatyti po sunkių ligų ar operacijų.
Baltymai yra būtini vyresnio amžiaus žmonėms
Dėl neišvengiamo senėjimo proceso mažėjant raumenų masei bei jėgai, baltymais praturtinta mityba gali padėti pristabdyti šį procesą ir leisti ilgiau išlikti aktyviems.
Besilaukiančios mamos
Daugiau baltymų su savo mityba turi gauti ir besilaukiančios mamos, jie – pagrindinė statybinė medžiaga besivystančiam organizmui
Kodėl baltymai ypač aktualūs sportuojantiems?
Jei jūsų fizinis aktyvumas nėra didelis (pavyzdžiui, 1 kartas/sav., savo malonumui, nesitikint jokių fizinių pokyčių), baltymų galite pakankamai gauti su baltymais praturtinta mityba. Tačiau siekiant rezultatų, kūno raumenų skausmai po sunkios treniruotės išduos, kad organizmui kažko trūksta. Jeigu aktualu, kad rezultatai dar būtų ir plika akimi matomi, tinkamos maistą praturtinančios medžiagos gali tik padėti palaikyti gerą fizinę formą ir sveikatą.
Siekiant tvirtesnio kūno sudėjimo, efektyviausias laikas maitinti raumenis – iškart po treniruotės. Maisto medžiagų suvartoti iškart gali ir nepavykti, o ir jų poveikis pasijus labai negreitai. Tokiu atveju, vienas iš būdų – baltyminio kokteilio* susiplakimas ir jo suvartojimas iškart po treniruotės.
*GymON baltyminiai kokteiliai – visavertį amino rūgščių kompleksą (angl. complete protein) turintys gėrimai, tinkami vartoti po aktyvios sporto treniruotės, skirti raumenų atstatymui ir auginimui. Visas gėrimo gamybos procesas kontroliuojamas vieno tiekėjo – „Vilkyškių pieninės“.
Raumenų masės augimas ir palaikymas priklauso nuo:
- sporto treniruočių,
- tinkamų maisto medžiagų,
- biologinių organizmo procesų (hormoninės sistemos),
- tinkamų sporto papildų ir maistą praturtinančių medžiagų.
Galiausiai, svarbu suprasti savo sporto tikslus, mesti į šalį nusistovėjusias neigiamas nuomones, domėtis organizmo procesais ir maisto produktų, vitaminų, sporto papildų, baltyminių gėrimų sudėtimi. Turint pakankamai žinių, nekils abejonių dėl jų vartojimo ir būtinybės. Juk galiausiai, geriausias rezultatas – kasdienė energija, gera savijauta ir motyvacija siekti daugiau.